قفل دیجیتال همزمان با پیشرفت های تکنولوژی در صنایع ساختمانی وارد بازار شد. پیشرفت های تکنولوژی در ساختمان به دنبال اهدافی مانند ایجاد آرامش، راحتی، دسترسی بهتر به وسایل و همین طور امنیت می باشند.

در حال حاضر این پیشرفت ها به گونه ای است که می توان به راحتی از یک ساختمان کاملا هوشمند صحبت به میان آورد. یکی از مباحث ساختمان های هوشمند، بحث امنیت و ایمنی در آنها می باشد.در جوامع مدرن و امروزی حفظ امنیت ساختمان های مسکونی نیز همچون محیط کار و مراکز تفریحی و ورزشی بیش از قبل مورد توجه قرار گرفته است. از این رو شرکت های مختلف با تولید قفل دیجیتال و درب های ضد سرقت در کنار دوربین های مدار بسته امنیت را به همراه تکنولوژی های روز دنیا ارائه می دهند.

در حوزه امنیت قفل یکی از مهم ترین ابزار ها می باشد. در این زمینه، قفل های دیجیتال توانسته اند بحث امنیت ساختمان را تا حدود زیادی برطرف کنند. این قفل های تنوع بسیار بالایی دارند که هر کدام برای شرایط خاصی مناسب هستند. همچنین شرکت های زیادی محصولات خود را به بازار عرضه کرده اند. بنابراین در هنگام انتخاب، شما محدودیت خاصی نخواهید داشت.

کاربرد های قفل دیجیتال
از قفل الکترونیکی می توان در ساختمان های مسکونی و ساختمان های عمومی مانند بیمارستان ها، ادارات و مدرسه استفاده کرد. می توان تعدادی قفل هوشمند را در سراسر ساختمان در مناطق مختلف و یا در برخی از درب های داخلی برای دسترسی مستقل مراقبین، پرستاران و… نصب کرد . این قفل می تواند یک برای کنترل دسترسی برای مکان هایی با نیاز به امنیت بالا مانند فرودگاه ها مفید باشد، و یا حتی مکان هایی با نیاز امنیتی پایین مانند کمد های ثابت.همچنین قفل های دیجیتال راهی کم هزینه، آسان برای ایجاد امنیت برای ساختمان هایی است که نیاز به یک وسیله قابل اعتماد و کنترل کردن دسترسی دارند، اما به دلیل حجم ورود و خروج افراد در ساختمان دادن کلید به هر فرد دشوار می باشد.